Asistenční služby

Nezanedbatelnou pomoc a úlevu v těžkých situacích, kterým je většina z nás alespoň párkrát v životě vystavena, poskytují čím dál oblíbenější asistenční služby. Jde o produkty pojišťoven, které jsou nejčastěji nabízeny jako doplněk, ať už zdarma nebo za příplatek, pro povinné ručení a havarijní pojištění. Systém bývá taková, že nejlevnější povinné ručení v nabídce pojišťovny neobsahuje téměř žádné asistenční služby, ale vrcholné nabídky mohou obsahovat i zcela plnohodnotné objemy služeb. Cena asistenčních služeb není dnes už nijak závratná a počet situací, ve kterých se mohou hodit, je opravdu velký.

Povinné ručení a asistenční služby

Pojišťovny bojují o každého klienta, ale většina se jich zdráhá dávat rozsáhlé asistenční služby úplně zdarma. I v nejlevnějším povinném ručení většinou jakousi symbolickou asistenci dostaneme, ale pro opravdu využitelné služby musíme sáhnout hlouběji do kapsy. Asistenční služby zdarma se většinou omezují jen na Českou republiku, obsahují jen minimální limity plnění a často jsou podmíněny spoluúčastí. Bývá ale pravidlem, že lepší (a dražší) povinné ručení= rozsáhlejší asistenční služby v ceně.

Havarijní pojištění

Je pravým rájem pro asistenční služby. Svým zaměřením jsou totiž asistenční služby vlastně rozšířením havarijního pojištění, kdy si klient pojišťovny platí za nadstandardní finanční ochranu a v případě asistenčních služeb i za komfort v případě nehody nebo poruchy. Stejně jako u povinného ručení je zde také běžnou praxí dávat v ceně dražšího pojištění lepší asistenční služby.

Ještě jsme si však neřekli, před čím a jak nás asistenční služby chrání. To se dočtete právě teď:

  • Většinou pojišťovny rozlišují míru asistence podle situace, ve které ji chceme využít. Základní situace jsou přitom tři- nehoda, porucha a krádež, přičemž nejširší asistence je poskytována v případě nehody. Krádež ze své podstaty vyžaduje asistence zcela jiné, než je odtažení vozu a podobně, ale i zde můžeme využít například zaplacení ubytování, cesty domů a podobně.
  • Pojišťovny také rozlišují mezi asistencí poskytovanou na území ČR a v zahraničí (tedy lépe řečeno v Evropě, protože celosvětová asistence rozhodně není žádným obvyklým standardem). Širší asistence je přitom poskytována v zahraničí, zejména limity plnění jsou vyšší.

-          Mezi tradiční formy asistence patří například odtah vozidla, proplacení určitého počtu hodin práce mechanika, vyprošťování vozidla a jeho případné uskladnění na určitou dobu. Z asistencí poskytovaných pro osoby je tradiční zaplacení ubytování v hotelech, nejčastěji na dva dny se stanoveným limitem na osobu a noc. Dále nás asistenční služby mohou chránit od nákladů spojených s právním ochranou, jednáním s pojišťovnou, tlumočením a jednáním s úřady v cizí zemi, kde se nám trable přihodily.

Comments are closed.