Antiradary a zákony

Placení pokut nikdo z nás nemá příliš v oblibě. Od zavedení bodového systému je navíc relativně krátká cesta do pekel (tedy k sebrání řidičského průkazu). A upřímně, i vzhledem k modernizaci vozového parku v naší republice je 90 km/h pro většinu z nás často příliš omezující cestovní rychlost.

Populární metodou k vyhnutí se pokutám a bodům jsou antiradary. Ty jsou samozřejmě proti srsti policii, protože hlavní účel měření rychlosti by měl být v prevenci. Operuje se s myšlenkou, že strach z pokuty donutí jezdit řidiče pomaleji, byť praktický efekt je poněkud diskutabilní a lidé rádi risknou nějakou tu pokutu za pohodlné ježdění podle vlastních představ- obzvláště ti majetnější nebo ti, kteří měli štěstí a ještě žádnou pokutu neplatili.

Do tohoto neideálního stavu přicházejí antiradary, které můžeme trochu zjednodušeně rozdělit do dvou skupin. Aktivní antiradary a jejich protějšek pasivní antiradary.

Můžeme využívat pasivní antiradary?

Ano. Zákony České republiky jejich použití nezakazují. Pasivní antiradary fungují na principu detekce policejních radarů a nebrání změření rychlosti vašeho automobilu. Jde tedy pouze o varování, po kterém rozumný řidič samozřejmě zpomalí. I zde se preventivní snahy policie míjejí účinkem, protože po vzdálení se od radaru může řidič vybavený pasivním antiradarem opět bezstarostně zrychlit.

A co aktivní antiradary?

Pod pojmem aktivní antiradary si můžeme představit laserové rušičky. Ty přímo ovlivňují fungování radarů a jejich schopnost změřit váš automobil. Takový řidič může vlastně bez starostí projet kolem policejní hlídky 200 km/h a nic se mu nestane. Tedy, pokud ho policie nechytí, protože pak mu za použití aktivního antiradaru hrozí obrovská pokuta. Tyto rušičky jsou zákonem zakázané.

Na závěr připojím dva malé strašáky, které by mohly odradit od aktivních rušiček ty řidiče, kterým samotný zákon nestačí. V minulém roce se čeští policisté naučili aktivní antiradary najít, takže hypotetické trestání se změnilo v realitu. A realita je takováto: pokuta až 100 000Kč za používání rušičky radarů. A od toho vám ani žádné pojištění pokut pro povinné ručení nepomůže.

Comments are closed.