Pojištění pokut

Před několika málo lety přišla jedna nejmenovaná česká pojišťovna s nápadem dávat ke svému povinnému ručení i pojištění pokut. Jak taková věc vůbec funguje? A funguje vůbec? Představme si tento nápad i s informacemi z reálného produktu, který je na českém pojišťovacím trhu unikátní.

Základní myšlenka a realita

Myšlenka je jednoduchá. Proviníte se proti silničním pravidlům, dostanete pokutu a tu za vás zaplatí pojišťovna. Zní to příliš dobře, než aby to byla pravda? Ano, máte pravdu, protože realita je poněkud jiná, byť rozhodně nejde o odsouzeníhodný produkt.

Když pomineme nutnost, jako u každého pojištění, platit roční pojistné (v řádu tisíců korun), zůstane nám řada omezení, která způsobí, že ani zdaleka každá pokuta bude proplacena. Jaká jsou tedy omezení?

  1. Spoluúčast. Ta je nastavena na 2000Kč, takže vždy za svůj přestupek zaplatíte.
  2. Toto pojištění se vztahuje pouze na pokuty uložené ve správním řízení, takže pokud dostanete blokovou pokutu, nedostanete ani korunu.
  3. Plnění se vztahuje také pouze na přestupky, za které dostanete alespoň jeden bod. Tedy za přestupky, které bodově ohodnoceny nejsou, nedostanete opět ani korunu.
  4. Pojištění se nevztahuje na způsobení nehod, trestné činy, jízdu pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Toto neobejdete ani odmítnutím dechové/krevní zkoušky, protože i v takovém případě vás pojišťovna neochrání.

Limit plnění je však nastaven relativně rozumně, na 100 000Kč v základní verzi (možno zvýšit). Toto pojištění tak může uchránit notorické smolaře platící pokuty za překročení rychlosti. Otázkou je, jestli takovým řidičům dříve nepřibude 12 bodů na kontě, což by znamenalo odebrání řidičského průkazu.

Příjemné je, že i tento lehce nemorální systém má svůj výchovný účinek- pokud jezdíte s tímto pojištěním bez pokut, získáte hned po roce výrazný bonus na pojistném, který za další rok znamená poloviční úsporu ze základního pojistného. Pořízení tohoto pojištění však dobře zvažte, protože rozhodně není všespásné. Příjemné je, že lze tento produkt získat i na čas zdarma jako doplněk pro povinné ručení.

Comments are closed.